mamocorobimy.pl

Blog tematyczny o zdrowiu, rodzinie, atrakcjach, dziecku.

Zdrowie

Jaki miód na serce wybrać? Który z nich jest najlepszy? 

Jaki miód na serce wybrać? Który z nich jest najlepszy? 

Jaki miód na serce jest najlepszy? Niewiele osób się nad tym zastanawia, mimo że często używane jest powiedzenie, że coś jest dla kogoś jak “miód na serce”. Okazuje się, że ma on również lecznicze zastosowania i może być ciekawym środkiem alternatywnego wspomagania zdrowia. Miód posiada korzystny wpływ na układ krwionośny, nadciśnienie i pomaga w radzeniu sobie z niedoborami. 

W tym artykule znajdziesz odpowiedź na następujące pytania: 

  • Jak miód działa na serce? 
  • Jaki miód jest najlepszy na serce? 
  • Jak stosować miód? 

Jak miód działa serce? Jakie są jego właściwości? 

Miód zawiera cukry proste, takie jak glukoza i fruktoza. Spożywając go dostarczamy naszemu organizmowi energię, którą później może on wykorzystać do wspomagania pracy narządów w organizmie. Wśród jego działań można wyróżnić nie tylko wspieranie funkcjonowania mięśnia sercowego, ale też wzmocnienie całego układu krwionośnego. 

Działania miodu, o których na pewno warto wspomnieć to: 

  • zwiększanie siły skurczów serca i wydolności mięśnia sercowego, 
  • rozszerzanie wieńcowych naczyń krwionośnych i polepszanie krążenia,
  • ma właściwości antyarytmiczne,
  • zwiększanie wytrzymałości ścian naczyń krwionośnych.

Jaki miód na serce jest najlepszy? Który z nich wybrać? 

Na rynku istnieje wiele rodzajów miodu, są to między innymi miód spadziowy, wielokwiatowy, rzepakowy, czy gryczany. Nie są to oczywiście wszystkie odmiany, dlatego istotne jest pytanie “Jaki miód na serce wybrać?”.

Wśród tych, które zostały wymienione, warto skupić się na miodzie rzepakowym i gryczanym. To właśnie one są jednymi z najczęściej opisywanych rodzajów miodu stosowanych do wspomagania leczenia. 

Miód rzepakowy jest miodem pszczelim, wytwarzanym z nektaru kwiatów roślin rzepakowych. Ma on korzystne działanie w przypadkach osób z nadciśnieniem, ponieważ zawiera acetylocholinę, magnez i potas, dzięki czemu reguluje ciśnienie krwi. Składniki, które zawiera pomagają również w lepszym dostarczaniu tlenu i składników odżywczych do mięśnia sercowego. Stosuje się go również w chorobach układu sercowego. 

Miód gryczany można określić jako miód letni o herbacianej lub ciemnej, brunatnej barwie. Działa przeciwzapalnie na naczynia krwionośne i poprawia elastyczność ich ścian. Wszystko to dzieje się za pomocą kwercytyny i antocyjany, w które miód gryczany jest szczególnie bogaty. Podnosi on również poziom żelaza we krwi, dzięki czemu może być stosowany przy leczeniu niedoborów, zwłaszcza u kobiet w ciąży. 

Jak stosować miód? W jaki sposób i w jakich ilościach najlepiej go podawać? 

Wbrew pozorom miód można spożywać na różne sposoby, nie tylko w herbacie. Ważne jest jednak, by podawać go w odpowiednich ilościach, żeby mógł zachować jak najwięcej swoich właściwości. 

W przypadku leczenia chorób serca, należy stosować co najmniej dwie łyżki stołowe, trzy razy dziennie. Te około 120 g na dobę można jeść bezpośrednio, dodawać do herbaty lub kanapek. W niektórych przypadkach zalecane jest również rozpuszczanie minimalnej dawki w postaci 40 g w połowie szklanki wody. 

W celach zdrowotnych, najlepiej stosować miód godzinę przed lub po posiłku. Leczenie tego typu może trwać 3 lub 6 tygodni, w zależności od potrzeb pacjenta. 

Podsumowanie

Miód na serce to nie tylko powiedzenie. Dlatego przy wprowadzaniu go do diety należy oczywiście pamiętać, że nie powinien być on głównym środkiem leczenia. Można stosować go jako wspomaganie terapii, jednak nie zastąpi on zbilansowanej diety i prawidłowo dobranej kuracji.

Miód posiada wiele zalet, dzięki czemu może być słodkim dodatkiem do codziennego życia. W tym przypadku, po odpowiednim zapoznaniu się z tematem, miód gryczany czy miód rzepakowy może stać się najlepszym przyjacielem, w którego warto zainwestować w trakcie leczenia.

Treści prezentowane na stronie mają na celu poprawę komunikacji między Użytkownikiem a jego lekarzem i nie powinny zastępować tej relacji. Nasza strona służy jedynie celom informacyjno-edukacyjnym. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie zawartych tu informacji, zwłaszcza w dziedzinie medycyny lub innych dziedzin specjalistycznych, konieczna jest obowiązkowa konsultacja z lekarzem.

Udostępnij

O autorze

Nasz zespół tworzy treści, które pomagają w codziennej opiece nad dzieckiem, organizacji życia rodzinnego i domu. Znajdziesz tu również ciekawe pomysły dotyczące planowania atrakcji podczas wycieczek i dbania o zdrowie.